Aktualności
Tydzień E- książki 2014 PDF Drukuj Email
03.03.14

Tegoroczny teydzień e- książki trwa od 2 do 8 marca. Nie chodzi o to żeby przekonać miłośmików książki do porzucenia papieru, ale warto zwiększać świadomość na temat książek elektronicznych i sprzętu do ich czytania.

E- książk mają już ponad 40 lat. Pierwsze kolekcje postały w1971 roku w Stanach Zjednoczonyc pod nazwą Project Gutenberg.Pod adresem gutenberg.ogr znajdziecie kolekcję 38 tys. darmowych e- booków. W Polsce istnieje wyszukiwarka, która wyszukuje zasoby kilkudziesięciu bibliotek cyfrowych naraz nosi nazwę Federacja Bibliotek Cyfrowych, a znajdziemy ją pod nazwą fbc.pionier.net.pl. Istnieje cyfrowa kolekcja książek dla dzieci childrenslibrary.org, tam również teksty pojawiają się teksty w języku polskim.W szkolnej bibliotece internetowej wolnelektury.pl udostępnione są teksty i opracowania literackie.Godna polecenia jest również wyszukiwarka książek i czasopism zdigitalizowanych i opublikowanych w Internecie przez firmę Google - books.google.com. Pierwsza w Polsce biblioteka cyfrowa powstała w 2002 roku. Jest nią Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa.Zachęcamy do skorzystania z libra.ibuk.pl do której nasza biblioteka wykupiła dostę do wybranych publikacji.Przyjdż do biblioteki i zapytaj o LIBRA IBUK.

 

Poprawiony ( 13.03.14 )

 
Gorzkie wspomnienia PDF Drukuj Email
20.02.14

Deportacje na Sybir to najboleśniejsza, najbardziej tragiczna i mroczna część historii zapisana śmiercia niewinnych zwyczajnych ludzi: mężczyzn, kobiet,dzieci- całych rodzin. Historia krajów i narodów składa się z małych historii ludzkich. 74 rocznica wywózki Polaków na „na nieludzką ziemię”, jest  jedną z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu. Ci, którzy przeżyli dają świadectwo, że wiara i nadzieja na powrót do Ojczyzny jest niezniszczalna.

We wtorek 11 lutego miałysmy ogramny zaczszyt gościć w bibliotece pania Zofię Kłusek- Daniszewską, dziecko Sybiru wywiezioną do Rosji w 1940 roku.Jej matka pani Julia Kłusek opisała losy swojej deportowanej rodziny w książce Za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć. Na spotkanie z panią Zofią przyszli uczniowie gimnazjum, nauczyciele, rodzice. To najbardzie wstrząsające spotkanie w jakim uczestniczyliśmy.Uczniowie przygotowali prezentację książki, wiersze sybiraków i ich pieśni.Byliśmy ogromnie poruszeni historią tej zwykłej- niezwykłej rodziny, nie kryliśmy wzruszenia i wielkich emocji.Pani Daniszewska to bardzo energiczna, ciepła i dowcipna osoba.Odpowiadała na pytania, pokazała zdjęcia z tych strasznych dla niej czasów. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, by opowiedzieć tę historię następnym pokoleniom.

 

alt  alt  alt

 


 
Klub Małego Czytelnika PDF Drukuj Email
18.02.14

Drugą imprezą, która sie odbyła 11 lutego było pierwsze spotkanie z Klubem Młodego Czytelnika. Zajecia prowadzone są z grupą zerówki. Tematem pierwszych zajęć były Walentynki, miłośc, przyjaźń. Bawiliśmy się tekstami wierszy Żuk J. brzechwy i Zakochana żaba T. Śliwiaka. Dzieci aktywnie uczestniczyły w inscenizacji wierszy. wielka pomocą służył dzieciom pan Alozjy Sowa, tajemniczy pracownik biblioteki, przyjaciel dzieci.

 

alt  alt  alt


 
Na Olimpie PDF Drukuj Email
18.02.14

11 luty obfitował w imprezy biblioteczne. Po raz drugi w naszych progach odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny klas V. Na pięć godzin biblioteka zamieniła się w Olimp. Swoją obecnością zaszczycili nas bogowie i boginie olimpijscy. Stoły suto zastawiono greckimi potrawami. Uczniowie wykazali się imponującą wiedzą o starożytnej Grecji. Była to niecodzienna i barwna lekcja historii.

 

alt  alt  alt

                                                                                                                                                     


 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 następna > ostatnia >>

Strona 35 z 35